Back to top

סקייליין קוקפיט

מרכז שליטה להפעלה ובקרה מרחוק של עגורני צריח

אחרי שנים שבהן נאלצו מפעילי עגורנים לטפס לגבהים גם בלילות קפואים ובימים לוהטים ולשהות שעות ארוכות לבדם, תלויים בין שמיים לארץ, כמעט מבודדים מן העולם, הצליחה חברת סקייליין לבנות עבורם מקום מבטחים, שיאפשר למעסיקים לשמור בראש ובראשונה על המשאב היקר מכל: חיי העובדים.

לצפייה בסרטון

הבשורה הטכנולוגית של המאה 21

בסקייליין הבינו שהגיעה העת לחלץ את המנופאי מקופסת הפח המתנדנדת ולמקם אותו על פני הקרקע, במרכז שליטה ובקרה מתקדם הממוקם במבנה ייעודי, שבו יוכל להפעיל את העגורן מרחוק. הרגע הזה, שהפגיש ניסיון מקצועי של עשרות שנים עם טכנולוגיה מתקדמת של רדארים, מצלמות, לייזרים וחיישנים, הוביל להקמת מערכת המזרימה באופן אוטומטי נתונים חיוניים בזמן אמת, לעיני המפעיל.
כמו תא ההיגוי והניווט המאפשר לטייס להפעיל שיקול דעת בכל רגע נתון, ולקבל את ההחלטה הנכונה כדי להמשיך להוביל את המטוס בבטחה, כך הגתה ופיתחה סקייליין עגורנים וטכנולוגיות את "קוקפיט סקייליין" – מרחב בטוח על פני הקרקע המשמש מרכז ניטור, שליטה ובקרה ומאפשר למפעיל – לראשונה בעולם – לשלוט מרחוק בעגורן. המהלך הפך את סביבת העבודה של המנופאים לבטוחה, יעילה וחסכונית.

מערכת שליטה ובקרה מרחוק סקייליין קוקפיט – מערכת שליטה ובקרה מרחוק

מערכת חדשנית עם אמצעים מתקדמים

המערכת החדשנית, המושתתת על פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים, מבוססי בינה מלאכותית ומציאות רבודה, משמשת מרכז תקשורת נתונים לצורך תפעול, ניהול ופיקוח על אתרי הבנייה ומציגה על גבי מסכים את כל המידע הנדרש כגון חיוויים על גובה המנוף, עומסי משקל, כיוון הרוח ומהירויות עבודה. את המידע, הנגיש לקבלן, למנהל העבודה ולמנהל הפרויקט, ניתן להעביר הלאה, ללא הגבלת מרחק, במיטב האמצעים המתקדמים. כך מיישמים המפעילים את יכולתה של המערכת לאתר ולמנוע תקלות מראש, לנתח מידע ולהפיק לקחים באופן שוטף.
נוסף על ההיבט הבטיחותי תורמת המערכת הטכנולוגית, שרשומה כפטנט, לסדר היום החברתי. המפעיל הופך להיות חלק מהאתר, חלק מהצוות, ואינו שרוי עוד בבידוד. האתת, הוא ומנהל העבודה עובדים כצוות, שותים קפה יחד, מתכננים יחד את העבודה, מול המסכים, בוחנים מצלמות היקפיות, רואים כל דבר מכל מקום, ומוודאים, ומדברים, ומנתחים, והכל אונליין, מתועד בענן.

מרכז שליטה להפעלה

אתר בניה עם אפס תאונות בניה

לאחרונה הסתיימה בהצלחה הקמתו של בניין בן 14 קומות באמצעות עגורן שהפעיל הקוקפיט, במהלך הבנייה כולה, בשליטה מרחוק. התוצאות הטובות מבחינת רמת הבטיחות והתחזוקה והעבודה באתר שהסתיימה עם אפס תאונות. ובימים אלה נרקמים שיתופי פעולה לקראת הטמעת הטכנולוגיה החדשנית והפעלת המערכות האוטונומיות באתרי בנייה שונים באנגליה, ארצות הברית וסינגפור.

 

יתרונות המערכת:

  • שמירה על חיי אדם
  • סביבת עבודה בטוחה, יעילה וחסכונית
  • אווירה ידידותית ותנאי עבודה מיטיבים
  • מניעת תקלות ואיתור מקדים של פערים
  • הגברת הפיקוח והבקרה על עבודת המפעיל
  • התייעלות וקיצור לוחות זמנים של פרויקטים
  • שיתוף בידע וקיום שיח מקצועי חוצה גבולות

שאלות נפוצות

מה זה קוקפיט?

סקייליין קוקפיט הוא מרכז שליטה ובקרה לעגורני צריח ואתרי בנייה, המפעיל עגורני צריח בשליטה מרחוק, ומספק מרכז תקשורת נתונים בין העגורן ואתר הבנייה עבור כל גורמי הפרויקט, באתר ומחוצה לו. מרכז השליטה מוצב על קרקע באתר הבנייה, במבנה ייעודי, מרווח וחדשני, מייתר את הצורך לטפס אל תא המפעיל המותקן עד כה על גבי עגורן הצריח בגובה רב. המנופאי מפעיל את עגורן הצריח מתוך מרכז השליטה באמצעות מערכת המושתתת על פיתוח טכנולוגי מתקדם, הכוללת מציאות רבודה AR. במקביל לניהוג העגורן, המערכת מתמודדת בזמן אמת עם אינספור משתנים בסביבת אתר הבניה ע"י שימוש בחיישנים ומצלמות המותאמות לעבודה בגובה, שעות החשיכה ושינויי אקלים

האם מפעיל הקוקפיט לא מאבד את התחושה האותנטית של המנוף והפעלתו בעת שנמצא בתא הקוקפיט?

בקוקפיט מצויים אינדיקטורים המתרגמים את התחושות הפיזיות של המנופאי היושב בגובה רב, בתוך קבינה המותקנת על גבי עגורן, ליכולות חלופיות. המסכים הרחבים בסקייליין קוקפיט מאפשרים לקבל מבט מלמעלה ואף מעניקים מבט פנורמי רחב הרבה יותר.
כשהאנקול והמשא הקשור לאנקול אינם זזים, מתקבלים על גבי המסך פרמטרים חזותיים שמתרגמים במדויק אלמנטים כגון עומס ומהירות למדדים מדויקים. כך, למשל, מתקבל מידע רב יותר על עוצמת הרוח ועל כיוונה, צבעים בולטים מתריעים על מהירות יתרה או על סכנות צפויות. המערכת מחשבת את הטווחים המותרים ונותנת הוראות כמו כיוון הרוח ביחס לזרוע.

האם הפעלת עגורן דרך מערכת הקוקפיט לא מסוכן?

הפעלת העגורן על ידי מערכת הקוקפיט לא רק שאינה מסוכנת, אלא בטיחותית יותר מכל הפעלת מנוף הקיימת כיום, ודאי עבור המנופאי שאינו צריך לטפס לגובה רב בתנאי מזג אוויר משתנים, בפעולה מסוכנת ומעייפת. בעזרת המערכת ניתן לקבל חיוויים על גובה המנוף, עומסי משקל, מהירות כיוון הרוח, מהירויות עבודה ועוד. כמו כן, המערכת יודעת לאתר תקלות בעגורני הצריח ולדאוג לתחזוקה המונעת שלהם.
מערכת הקוקפיט מכילה מסכי בקרה ושליטה היקפיים בתצוגה רחבה, אלגוריתמים ויישומים מבוססי פטנט המספקים למפעיל העגורן ולאתר הבנייה התראות ונתונים הנשלחים און ליין. כך, נוסף על ההגדלה המשמעותית ביעילות ובתפוקת פעילות המנופים, מייצרת המערכת המתקדמת סביבת עבודה בטיחותית הרבה יותר.

האם זמן התגובה בסקייליין קוקפיט ארוך יותר בכל הנוגע לקצב העברת המידע (Latency)?

מבדיקות מעבדה שנעשו ומעבודה בפועל בשטח, עולה כי בזמן אמת אין עיכובים בין זמן קבלת המידע להעברת הפקודות למנוף (Latency).

האם הקוקפיט נוסה כבר בשטח, באתר פועל?

כן, לאחרונה הסתיימה בהצלחה הקמתו של בניין בן 14 קומות של אלקטרה בנייה באמצעות עגורן שהופעל על ידי הקוקפיט, בשליטה מרחוק, מתחילת הפרויקט ועד סופו. התוצאות המצוינות מבחינת רמת הבטיחות, התחזוקה והעבודה באתר נזקפו לזכות השימוש בסקייליין קוקפיט ואף זיכו את הפרויקט בסקירה תקשורתית תחת הכותרת "אתר הבנייה עם אפס תאונות בנייה"
נוסף על הפן הבטיחותי, השימוש בקוקפיט הניב למפעילי הפרויקט קיצור זמנים וחיסכון משמעותי בעלויות.

האם מערכת הקוקפיט מכילה את כל הפעולות שנוקט מפעיל העגורן בעבודתו? האם השליטה היא טוטאלית?

מערכת הקוקפיט היא פסיבית ואינה מתערבת בפעולת המנופאי, אך היא כן מציגה פרמטרים המתריעים על סכנות ומסבה את תשומת ליבו של המפעיל לסכנות קיימות. המערכת מחשבת עבור המנופאי טווחים, מהירות רוח וכדומה, אבל כל ההחלטות מתקבלות על ידי המפעיל בלבד.

מה קורה אם המערכת קורסת פתאום?

גם אם זרם החשמל במנוף מופסק והוא מפסיק לעבוד, למערכת הקוקפיט יש יחידת גיבוי למשך חצי שעה נוספת. את העגורן לא ניתן להפעיל ללא חשמל, אך המערכת מאפשרת להמשיך לראות את כל האתר וכך לאתר את הבעיה.

כשהמפעיל יושב למעלה הוא יכול לראות את כל סביבת העבודה. מה קורה כשהמפעיל נמצא על הקרקע? איך הוא רואה הכול?

זווית הראייה המרבית של מנופאי שיושב בקבינת מנוף היא 160 מעלות. על מנת לראות זוויות נוספות באתר הוא חייב לסובב את המנוף. מהקוקפיט ניתן לראות כמעט את כל שטח אתר הבנייה בצורה המיטבית בזכות מצלמות הזום המעניקות נקודות מבט שונות ומגדילות את שטח הראייה ואת הטווח. מצלמות הזום מאפשרות גם לבצע תקריב של פעילות העובדים באתר. לדוגמה, אם נצפה שחיבור העניבן לדוד בטון לא נקשר כראוי, מפעיל העגורן יכול להעיר לפועל כי עליו לתקן את הקשירה, ובכך למנוע תאונות וסכנות חיים, להגדיל כמובן את רמת הבטיחות באתר ולחסוך בעלויות הנגרמות כתוצאה מעבודה לקויה.

איך מתנהלת התקשורת עם המפעיל?

התקשורת בין המפעיל ובין כל הגורמים הרלוונטיים באתר הופכת לנגישה מתמיד.
נוסף על התקשורת במכשיר הקשר, הקיימת עד כה, בעצם היותו של המפעיל על הקרקע הוא הופך להיות חלק מהאתר, חלק מהצוות, ואינו שרוי עוד בבידוד. האתת, המפעיל ומנהל העבודה עובדים כצוות, שותים קפה יחד, מתכננים יחד את העבודה, מול המסכים, בוחנים מצלמות היקפיות, רואים כל דבר מכל מקום ומוודאים, מדברים ומנתחים, והכול אונליין, מתועד בענן.

כאשר מפעיל העגורן נמצא במבנה על הקרקע, איך ניתן למנוע מצב שבו כל אחד יכול להיכנס, לדבר איתו ובכך להפריע למהלך העבודה השוטף?

לשם כן הותקן קודן בכניסה למבנה שבו יושב מפעיל העגורן, ואישורי הכניסה ניתנים לניהול ובחירה על ידי בעלי הקוקפיט או גורם אחר שמונה לכך. כך נמנעת "טיילת", והמפעיל יכול לעבוד בשקט ובבטחה. מנגד, האנשים שחשוב שתהיה איתם תקשורת ישירה ורציפה יכולים להיכנס פנימה באופן מבוקר ובהתאם לנוהל מוסדר.

איך נשמרים בקוקפיט אלמנטים בטיחותיים חיוניים כמו בדיקות פיני חיבור, חיבורים בין שלבים ובדיקות רבות נוספות שמבצע עגורן מנופאי בטיפוס מסורתי?

התברר שהמנופאים שמטפסים מדי יום עשרות מטרים עייפים מהטיפוס ולא תמיד בודקים את הנדרש, או שהבדיקות לא נעשות באופן מיטבי.
מצלמות הזום של הקבינה בקוקפיט עוקבות אחר תנועות הזרוע הסובבת סביב הצריח, ומאפשרות להתמקד ולבדוק את כל הפינים והחיבורים מכל הזוויות האפשריות, בעוד הכול מתועד ונרשם. המנופאי מודע לפיקוח היסודי שמאפשרת המערכת על איכות עבודתו, ולביקורת שמתעדת את הבדיקות והפעולות הנדרשות, והתוצאה: הקפדה יתרה על הכללים ורווח בטיחותי גבוה של מניעת תאונות וחיסכון בכסף ובמשאבים.

מה קורה בלילה, כשהאתר סגור, ויש חשש שאנשים לא מורשים ואף עבריינים יפרצו למבנה הקוקפיט שממוקם על הקרקע, וכבר אין צורך לטפס על העגורן על מנת להפעילו?

מלבד הקודן שמותקן מחוץ לדלת ומונע גישה לקוקפיט ממי שאינו אמור להיות שם, מופעלת במקום מערכת ייעודית של זיהוי פנים. ברגע הפעלתה, רק מי שהוגדר כבעל הרשאה, בעל תעודה והסמכה להפעלת עגורן, יוכל להיכנס פנימה ולהפעילו.

למידע נוסף ולאתר סקייליין קוקפיט  https://www.skcockpit.com/

form-decoration
מכוונים גבוה? הצטרפו אלינו לקבלת עדכונים וחידושים
מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם

    דילוג לתוכן